NOC MUZEÓW 2016 W WYSPIE | ELVIN FLAMINGO | JULIA POPŁAWSKA | PROMOCJA – 50% NA WSZYSTKIE PUBLIKACJE!
Już w najbliższą sobotę, 21 maja zapraszamy do Instytutu Sztuki Wyspa na projekcje filmów artystów: Elvina Flamingo i Julii Popławskiej.
Elvin Flamingo, Wytwórcy wyobraźni
Wytwórcy wyobraźni, film autorstwa Elvina Flamingo i Katarzyny Swinarskiej docelowo był projektem realizowanym na 70-lecie gdańskiej ASP, ostatecznie jednak filmu nie pokazano. Ten ciekawy dokument zbiera wypowiedzi trójmiejskich artystów oraz wykładowców Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, tworząc ciekawą, wielogłosową wypowiedź na temat stanu gdańskiej sztuki. Elvin Flamingo zaprosił do dyskusji nie tylko doświadczonych artystów, ale również studentów czy świeżo upieczonych absolwentów. Wokół filmu pojawiło się sporo kontrowersji związanych z krytycznym spojrzeniem na ASP (Flamingo jest wykładowcą na gdańskiej uczelni). Pracę po raz pierwszy w Gdańsku będzie można zobaczyć w Wyspie.
Elvin Flamingo – artysta wizualny, autor wieloletniego tryptyku o wspólnym tytule Symbiotyczność tworzenia (2012-2034), nominowanego do nagrody Prezesa Rady Ministrów (2014) i uhonorowanego Nagrodą Krytyków na Biennale Sztuki Mediów WRO we Wrocławiu (2015). Doceniony nagrodami Grand Prix Biennale Sztuki w Gdańsku (2012) oraz Grand Prix Triennale Sztuki w Sopocie (2016).
Julia Popławska, Musisz mi opowiedzieć o ważce (2013)
Dokument ukazuje relację artystki z siostrą chorującą na schizofrenię paranoidalną. W filmie Popławska wykorzystuje archiwalne nagrania rodzinne, gdzie widzimy Paulinę jako zdrową nastolatkę. Druga część filmu to wywiady ukazujące jej dzisiejszą kondycję. Film jest zwieńczeniem ponaddziesięcioletniej walki o optymalny dobór leków, które pomagają dziewczynie normalnie funkcjonować. Film przybliża charakterystykę schizofrenii tym, którzy przez swoją ignorancję i lęk przed chorobą skazują schizofreników na marginalizację i ułomność życia społecznego
Muzeum Solidarności (2013 – 2014)
Film zrealizowany w ramach IX warsztatów artystycznych MEDIA><NACJE. Spotkanie poświęcone było społeczno-ekonomicznym skutkom transformacji, problematyce pracy oraz bezrobocia, rewitalizacji oraz gentryfikacji, a także polityce mieszkaniowej prowadzącej do tworzenia gett biedy. Głównym bohaterem filmu jest Waldemar Miksa, stoczniowiec z Gdańska. Artystka spotkała go w klubie, kiedy po pracy odpoczywał przy piwie. Na prośbę Popławskiej zgodził się podzielić refleksjami nad swoją czterdziestoletnią pracą. Rozmowa dotyczyła emigracji zarobkowej, Solidarności czy prywatyzacji Stoczni Gdańskiej. Miksa wypowiedział się również na temat muzyki barokowej, Karla Krausa, a także krytycznie odniósł się do malarstwa Edwarda Dwurnika.
Bo jak się czegoś mocno chce (2013)
„Bohaterki filmu wiele lat temu opuściły swoje domy w Polsce, by szukać pracy w Niemczech. Pracują tam na prekarnych warunkach jako sprzątaczki. Domy obcych ludzi stały się ich nowym miejscem pracy. Praca miała być tymczasowa, jednak z każdym rokiem marzenie o powrocie do kraju i znalezienie zatrudnienia w zawodzie stawało się coraz bardziej nierealne i odległe. Ich wyjazd do Niemiec można postrzegać jako opór wobec panującego w Polsce bezrobocia i związanego z nim braku perspektyw. Film jest też przepracowywaniem przez autorkę własnego lęku – lęku o pracę po ukończeniu studiów.”
Stanisław Ruksza, tekst kuratorski napisany przy okazji wystawy Oblicze dnia. Koszty społeczne w Polsce po 1989 roku
Julia Popławska – studentka Intermediów na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jej film Bo jak się mocno czegoś chce (2013) prezentowany był na wystawie Oblicze dnia. Koszty społeczne w Polsce po 1989 roku, której kuratorem był Stanisław Ruksza. Dokument filmowy towarzyszył również licznym dyskusjom organizowanym m. in. przez: Galerię Miejską Arsenał w Poznaniu, Redakcję Krytyki Politycznej w Warszawie, Anarchistyczny Klub/Księgarnia Zemsta w Poznaniu. W 2015 roku uczestniczyła w XV edycji festiwalu Interakcje w Piotrkowie Trybunalskim.
Zapraszamy na Europejską Noc Muzeów 2016 w Wyspie! Jak co roku aktywnie uczestniczymy w nocnym życiu kulturalnego Trójmiasta. Już od godziny 19.00 do późnych godzin nocnych prezentować będziemy filmy: Elvina Flamingo i Julii Popławskiej, ponadto tej nocy wszystkie nasze publikacje będzie można kupić 50% taniej. Serdecznie zapraszamy!