NATURA+ #7 "Gest który prowadzi głębiej"
Otwarty pokaz prac 21.09 sobota godz.18.00
ARTLab Wyspa Fundacja Wyspa Progress/ASP Gdańsk Wydział Rzeźby i Intermediów
doc. Frantiśek Kowolowski Fakulta Umeni Ostravske Univerzity asystent: Jiri Kudela//4 studentki i studenci
Prof. Grzegorz Klaman mgr Piotr Mosur ASP Gdańsk /10studentek i studentów/
Katedra Intermediów Pracownia Działań Transdyscyplinarnych
prof. Katarzyna Jankowska Politechnika Gdańska
Katedra Technologii w Inżynierii Środowiska /4 studentki i studenci
Czy wgląd w rzeczywistość opiera sie na jakiejś zdefiniowanej płaszczyźnie oglądu? Czy usankcjonowany horyzont spojrzenia definiuje naszą pozycje poznawczą? Historia sztuki to historia zmiany perspektywy patrzenia, to skalowanie według hegemona ludzkiego podmiotu tworzącego obraz i tworzącego teorie. Komponowanie i strukturyzowanie stwarzało świat ludzkiej formy odzwierciedlającej fragmenty rzeczywistości. Hans Belting uważa że
„Obraz jest czymś więcej aniżeli tylko wytworem percepcji. Powstaje jako wynik osobowej lub kolektywnej symbolizacji. Wszystko, co pojawia się w polu spojrzenia lub przed okiem wewnętrznym, można na tej zasadzie ukonstytuować lub zmienić w obraz.”
Kolektywna symbolizacja to miejsce którego szukamy, to pole do włączenia hipotetycznego spojrzenia innego. Poszerzając owe pole przez dostępne narzędzia i technologię odnajdujemy inną obecność, bio obecność. Przeskalowanie perspektyw pozwala nie tylko dokonać wnikliwszego wglądu wokół lecz co ważniejsze radykalnie odmienić widzenie samego siebie. Człowiek wyłania sie zatem jako "maszyna lub urządzenie wytwarzające rozpoznanie człowieka" /Agamben/ dzięki temu przekracza ludzkie w odmienność. To przekroczenie sytuuje nas w przestrzeni, która staje się miejscem realizacji uwspólnionego doświadczenia.
Grzegorz Klaman